בחירת הליך הגירושין   

למי שהחליט, או הסכים להתגרש מחכה כעת החלטה חשובה נוספת – באיזו דרך להתגרש? קיימות דרכים שונות להסדרת הגירושין והבחירה בכל אחת מהן משפיעה לא רק על התהליך עצמו אלה גם על ההסדרים והיחסים בעתיד.

 
הליכים חד צדדיים

התדיינות משפטית – בישראל קיימות שתי ערכאות מקבילות בהן ניתן להגיש תביעות הקשורות לגירושין – בית המשפט לענייני משפחה ובית דין דתי, בהתאם לדתם של בני הזוג: בית הדין הרבני ליהודים, בית הדין השרעי למוסלמים, בית הדין הדרוזי לדרוזים ובתי הדין הנוצריים על כיתותיהם השונות, לנוצרים. הבחירה בין שתי הערכאות נעשית בדרך כלל על פי שיקולי כדאיות משפטית.

כיום, לפני הגשת תביעות הקשורות בגירושין לערכאות השונות, יש להגיש קודם כל, הן בבית המשפט והן בבתי הדין הדתיים, בקשה ליישוב סכסוך. בקשה זו מועברת ליחידת הסיוע בבתי המשפט ובתי הדין, המאויישת בעיקרה בעובדים סוציאליים. הצדדים מוזמנים לפגישת מהו"ת (מפגש היכרות ותיאום) ביחידת הסיוע, בה נבדקת התאמתם להליכים השונים. בסוף ההליך מחליטים הצדדים האם לפנות להליך ליישוב סכסוכים, לטיפול, יעוץ, או להגיש  תביעות.    

ההליך המשפטי מנוהל ככלל ע"י עורכי הדין המייצגים את הצדדים, וניתן לדון בו בתביעות הקשורות לגירושין כמו אחזקת ילדים, חלוקת רכוש, קביעת מזונות.

סידור הגט של בני זוג יהודים נעשה בבית הדין הרבני ודורש את הסכמת הצדדים. בני דתות אחרות מתגרשים בבתי הדין שלהם. הליך אזרחי של התרת נישואין בבית המשפט מתקיים לגבי מיעוט של זוגות מעורבים, חסרי דת, או זוגות שאין להם בית דין דתי בישראל.

                          

צד התובע את בן זוגו בערכאות המשפטיות, גורם בכך לבן הזוג - הנתבע, להצטרף להליך המשפטי, גם אם אינו מעוניין בכך. לכן, ההתדיינות המשפטית היא האפשרות הבלעדית במקרים של חוסר הסכמה להתגרש מצד אחד מבני הזוג, והיא מאפשרת להגיע להכרעות 

שיפוטיות בנושאים הקשורים לגירושין גם ללא הסכמת הצד השני. אופיו ה"מלחמתי" של ההליך עלול ליצור הסלמה בין הצדדים ולפגוע בהם ובילדיהם.    

עלויות – טווח המחירים הרחב משתרע בדרך כלל, החל מכמה עשרות אלפי שקלים, ועד לכמה עשרות אלפי דולרים ומעלה, לכל אחד מבני הזוג. ארגונים כמו ויצ"ו ונעמ"ת מציעים ייצוג משפטי בעלויות מופחתות. לשכת הסיוע המשפטי של משרד המשפטים מספקת ייצוג חינם לזכאים, בכפוף למבחני הכנסה ולסוג התביעות.

זמן – בהתחשב בעומס הרב המוטל על המערכת המשפטית מצד אחד,  ובמורכבות המקרה, מצד שני,  עשויה ההתדיינות המשפטית להימשך חודשים ארוכים ואף שנים.

 

בוררות –  התדיינות משפטית לכל דבר ועניין, בהבדל אחד – במקום להגיש תביעות לבית המשפט, או לבית הדין הדתי, ממנים הצדדים בורר שיכריע במחלוקות ביניהם. השימוש בהליך זה במקרים של גירושין מועט ביותר והוא מחייב את הסכמת הצדדים הן על עצם הפניה לבוררות והן על זהות הבורר. יתרונה המרכזי של הבוררות הוא בכך שהיא מאפשרת קבלת הכרעה בזמן קצר יחסית.

 

עלויות – ברוב המקרים גבוהות יותר מהתדיינות משפטית, מאחר והצדדים נושאים גם בשכר טרחתו של הבורר.

 

גירושין בהסכמה

 

גישור – הדרך המקובלת להגעה להסכם גירושין. מגשר נייטרלי מסייע לבני הזוג לגבש את ההסכם. המגשר נפגש עם שני בני הזוג ביחד, ועם כל אחד מהם לחוד, בהתאם לצורך. כל אחד מהצדדים רשאי (והדבר אף מומלץ) להתייעץ עם אנשי מקצוע מטעמו. הליכי הגישור לגירושין ניתנים ע"י מגשרים פרטיים וארגונים שונים כגון ויצ"ו, נעמת ומרכזי גישור עירוניים וקהילתיים. בני זוג שהגישו בקשה ליישוב סכסוך בבית המשפט, או בבית דין והחליטו בסוף פגישת המהו"ת ביחידת הסיוע לבחור בהליך גישור, מופנים לרשימת מגשרי המשפחה של בתי המשפט ויבחרו מתוכה מגשר או מגשרת לניהול תהליך הגישור שלהם.

 

גירושין בשיתוף פעולה (Divorce Collaborative) –  בהליך זה נעזר כל אחד מבני הזוג בעורכי דין ויועצי גירושין המייצגים אותו ומסייעים לו בגיבוש ההסכם. אנשי המקצוע מייצגים רק את אחד מבני הזוג אך הם מחויבים לרעיון שיתוף הפעולה והם מנועים מלייצג את אותו צד במקרה שהסכסוך יגיע לבית המשפט. ההליך מתאים לזוגות המעוניינים להתגרש בהסכמה אך מתקשים לעשות זאת בדרך של גישור, אם בגלל פערי כוח משמעותיים ביניהם או קושי בניהול תקשורת ישירה. ההליך יקר יותר מגישור, וככל שמשתתפים בו יותר אנשי מקצוע העלויות גבוהות יותר.  

   

גיבוש הסכם עצמאי בין הצדדים –  "כשהחלטנו להתגרש החלטנו לעשות זאת יפה ובכוחות עצמנו. טסנו לסוף שבוע לקפריסין ובמלון,  מול הים סגרנו את כל פרטי ההסכם."  זו בוודאי הדרך הזולה והמהירה ביותר, אך ברוב המקרים קשה מאד לבני זוג מסוכסכים, המצויים במשבר רגשי, להגיע להסכמות אלו בכוחות עצמם. לאלו שמצליחים בכך מומלץ בחום, לאחר גיבוש ההסכמות העצמאי,  לפנות לעורך דין אשר יערוך עבורם את ההסכם.    

מתאים – ליחידי סגולה. פחות מתאים – לרוב הגדול.

?מעוניינים לקבל את המדריך למייל

השאירו מייל והמדריך בדרך אליכם

המדריך למתגרשים נכתב על ידי עו"ד חמוטל גת, המתמחה למעלה מעשרים שנה בגישור במשפחה ובגישור גירושין.

המדריך אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי